ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU – POLSKA NA NIEBIESKO I RÓŻOWO

2 kwietnia przypadał Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.

Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Jeszcze niedawno uważano, że dotyczy głównie chłopców - stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet, dlatego symboliczny kolor to różowy.

W sobotę wiele budynków w Polsce zostało podświetlonych na niebiesko i różowo. Nasi uczniowie także włączyli się w tę akcję poprzez założenie ubrań w tych kolorach. Zostały także przeprowadzone pogadanki na lekcjach wychowawczych. A wszystko po to, by zwiększyć świadomość społeczną oraz zwrócić uwagę na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu.

 

do góry