LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI RUSZYŁY!

 

Laboratoria Przyszłości, to program rządowy skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Inicjatywa ta jest realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka), czyli budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Tyle z oficjalnych komunikatów zamieszczonych na stronach rządowych. Jak ten program ma się do naszej szkoły? Już wyjaśniamy. Pszowska „Jedynka” już ponad 90 lat służy mieszkańcom naszego miasta. Mury trwają, są wciąż te same – sale lekcyjne, wyposażenie i uczniowie nie…. Staramy się iść z duchem czasu, zapewniać dzieciom opiekę i wszechstronny rozwój, stale wzbogacamy bazę dydaktyczną, uatrakcyjniamy ofertę szkoły. Rządowy program Laboratoria Przyszłości to, od czasu pójścia sześciolatków do szkoły, pierwsza tak duża inicjatywa kierująca do szkół wielkie wsparcie finansowe. A co my z tym zrobimy? Plany mamy świetne, nowości (bardzo drogich) w szkole pojawiło się sporo. Postawiliśmy na robotykę, nowoczesną informatykę, w tym drukarkę do druku przestrzennego, sprzęt audio–video do prezentacji osiągnięć uczniów (wywiady, teledyski…), oraz pracownię techniki wyposażoną w sprzęt AGD i narzędzia  warsztatowe (wyposażenie kuchni, deska do prasowania z żelazkiem, maszyna do szycia oraz stoły warsztatowe, imadła, wiertarka stołowa i szereg drobnych narzędzi niezbędnych do majsterkowania). Mamy nadzieję, że zajęcia na których będzie wykorzystany ten sprzęt będą atrakcyjne dla naszych uczniów, niejeden z nich odkryje swoje ukryte talenty i predyspozycje, a efekty ich pracy zachwycą rodziców i nauczycieli. Zależy nam na tym, by absolwent naszej szkoły miał taką samą wiedzę, umiejętności i perspektywy rozwoju jak absolwent szkoły podstawowej w Poznaniu, Krakowie, Katowicach czy Warszawie.

Już niebawem zaprosimy Was do galerii zdjęć, gdzie pokażemy jak ruszają nasze zajęcia w ramach programu.

do góry