24 marca nasi pierwszoklasiści otrzymali swoje „przepustki” uprawniające do wypożyczania książek. Zapoznali się z zasadami obowiązującymi w szkolnej bibliotece i złożyli uroczyste ślubowanie. Następnie wypożyczyli swoją pierwszą książkę.
To święto obchodzimy co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Na wybór patrona tego dnia miało wpływ to, że napisane przez niego baśnie znane są na całym świecie. Przeczytane w dzieciństwie zapadają głęboko w pamięć i zostają z nami przez całe dorosłe życie.
Celem tego święta jest między innymi wspieranie czytelnictwa wśród najmłodszych. Dzieci powinny mieć jak najczęstszy kontakt z książką, ponieważ czytanie ma zbawienny wpływ ich na psychikę i stymuluje rozwój poznawczy. Mózg dziecka, któremu się czyta, albo robi to samodzielnie, pracuje zdecydowanie wydajniej. Mały czytelnik ciągle myśli, analizuje treść, rozwija swoją pamięć, słownictwo, wyobraźnię, kreatywność i twórcze myślenie. Z raportu Biblioteki Narodowej wynika, iż czytanie książek to zachowanie habitusowe – „dziedziczone” po rodzicach. Jeśli mamy, my dorośli stare, ulubione bajki, czytajmy je naszym maluchom. Przykład idzie z góry.