ŚWIATOWY DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

W ubiegły piątek, w ramach obchodów Światowego Dnia Przedsiębiorczości, nasi ósmoklasiści mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach online zatytułowanych "Nowoczesne zawody z przyszłością". Młodzież poznała także ofertę edukacyjną Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Serdecznie dziękujemy za ciekawą prelekcję!

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

Dokładnie 33 lata temu światowi przywódcy podjęli historyczne zobowiązanie wobec dzieci na świecie, uchwalając Konwencję o Prawach Dziecka. Na pamiątkę tego wydarzenia, co roku 20 listopada, obchodzi się Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Nasza szkoła również włączyła się w obchody tego święta. Uczniowie i nauczyciele, zgodnie z zaleceniami organizacji działającej na rzecz dzieci – UNICEF, założyli UBRANIA w kolorze NIEBIESKIM. Wychowawcy przeprowadzili pogadanki z uczniami na temat ich praw i obowiązków. Samorząd Uczniowski przygotował ciekawe gry i zadania, które uczniowie mogli rozwiązywać w czasie przerw.

.

 

WYJAZD EDUKACYJNY DO MUZEUM I MIEJSCA PAMIĘCI AUSCHWITZ – BIRKENAU

21 i 22 listopada nasi ósmoklasiści wzięli udział w poruszającej lekcji historii w byłym obozie zagłady, a obecnie muzeum Auschwitz – Birkenau. Wycieczka ta dostarczyła im niezwykłych przeżyć i wzruszeń. Uczniowie zobaczyli, m.in. bloki, w których przetrzymywano więźniów i przeprowadzano eksperymenty na kobietach, przedmioty codziennego użytku pozostałe po więźniach, np. garnki, szczoteczki, okulary, buty, sztuczne protezy. Udali się także pod Ścianę Śmierci, gdzie w ciszy oddali hołd zamordowanym więźniom i zapalili znicz. Mieli możliwość wejścia do komory gazowej, w której w czasie wojny, za pomocą cyklonu B, hitlerowcy uśmiercali masowo transporty Żydów. Kolejnym punktem zwiedzania była Brzezinka, czyli obóz, w którym więziono głównie kobiety i dzieci.

Przekazane przez przewodnika informacje, fotografie oraz filmy przybliżyły młodzieży okropną prawdę o największym ludobójstwie w dziejach świata. Oby obraz ten stał się przestrogą dla współczesnego pokolenia i utwierdził wszystkich w przekonaniu, że hasło: „Nigdy więcej wojny!” powinno być zawsze aktualne.

 

 

UNIWERSYTET DZIECI - cd.

Gdy spadł pierwszy śnieg ciekawscy drugoklasiści w ramach realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego odkrywali dlaczego tak się dzieje? Poznali budowę termometru i jego właściwości. Nauczyli się odczytywać  temperatury i je zaznaczać. Najwięcej frajdy  sprawiło im mierzenie temperatury w pomieszczeniu, na zewnątrz oraz własnego ciała. Dzięki filmowi edukacyjnemu poznali temperatury na innych planetach. Aktywnie uczestniczyli w zabawie tematycznej w prezentera pogody, przekazując informacje pogodowe na podstawie map. Kolejne ciekawe doświadczenia wzbogaciły ich wiedzę a praktyczne działanie rozbudziło ciekawość. Z niecierpliwością czekają na następne.

PATRIOTYCZNE ŚPIEWANIE

Dzisiejszy dzień, dla naszych najmłodszych uczniów, także upłynął pod znakiem patriotyzmu. Ubrani na galowo, z przypiętym kotylionem w czasie lekcji wykonywali zadania związane ze Świętem Niepodległości. Następnie udali się do sali gimnastycznej na patriotyczne karaoke. Dzieci po raz kolejny udowodniły, że znają pieśni patriotyczne i bardzo chętnie je śpiewają.
O godz.11.11 wspólnie odśpiewały hymn narodowy.

 

 

do góry