Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2024
Od 2008 r. obchodzony jest w październiku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Hasło tegoroczne brzmi: „POZNAJMY się w bibliotece”.
W związku z tym, zapraszamy Was na cotygodniowe konkursy. Pierwszy rusza już w najbliższy poniedziałek – z tej okazji zachęcamy do odwiedzania czytelni w październiku.
Główny konkurs w miesiącu urodzin biblioteki jest podzielony na następujące kategorie:
- klasy I: Stwórz laurkę/kartkę urodzinową dla biblioteki z okazji jej święta. Forma i technika dowolna.
- klasy II: Zaprojektuj i wykonaj samodzielnie zakładkę do książki. Technika dowolna. Forma dwustronna i płaska.
- klasy III: Zaprojektuj ramkę do zdjęć wielkości połowy kartki A4. W ramce umieść własnoręcznie narysowany portret Twojego ulubionego bohatera książki. Na odwrocie napisz jak się nazywa oraz opisz, dlaczego warto się z nim zaprzyjaźnić i z jakiej książki pochodzi.
- klasy IV-VI: Stwórz ulotkę reklamową, która zachęca do korzystania z biblioteki w myśl hasła: „POZNAJMY się w bibliotece” (korzyści z czytania, relacje z innymi czytelnikami, atmosfera …). Technika dowolna. Format A4.
- klasy VII-VIII: Zredaguj krótki artykuł (50-100 słów), który mógłby się znaleźć na portalu młodzieżowym. Napisz, jak rozumiesz tegoroczne hasło: „POZNAJMY się w bibliotece. Biblioteki szkolne łączą/wiążą społeczność”. Pracę prześlij za pośrednictwem dziennika Librus do jednego z nauczycieli bibliotekarzy.
Prace konkursowe z klas IV-VIII przyjmujemy do 31 października w bibliotece, a prace uczniów klas I-III odbierają wychowawczynie. Jak zawsze, za udział otrzymujecie znaczki lub punkty oraz są przewidziane nagrody dla laureatów.
Świętujcie z nami kolejne urodziny biblioteki!
Czekamy na Waszą obecność i Wasze prezenty, czyli udział w konkursach.
WRZEŚNIOWE DNI TEMATYCZNE
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW
Dzień Emotikona
19. września – Dzieci miały możliwość napisania tytułów 2 książek: jednej, którą polecają oraz jednej, która nie przypadła im do gustu.
Polecenie brzmiało: "Narysuj obok własnego emotikona, który wyraża emocje, jakie wywołała dana książka u Ciebie (śmiech, wzruszenie, smutek, strach, odraza, znudzenie…)".
Dzień Kropki
Nasza biblioteka zawsze włącza się w akcje organizowane przez Samorząd Uczniowski. 16. września można było przyjść do czytelni i wykropkować tytuł swojej ulubionej książki. Ponadto, w czytelni zagościła klasa III a, która wysłuchała audiobooka pt. „Asiunia”. Puentą zajęć było wykropkowanie tytułu lektury.
Zaczynamy nowy rok szkolny 2024/2025
CZYTAJĄCE DRZEWO - EDYCJA JESIENNA
Pogoda za oknem nadal wakacyjna, jednak my zachęcamy Was do podzielenia się z innymi pomysłem na jesienną chwilę z książką. Wykonaj własnoręcznie ilustrację wybranego symbolu jesieni (np. kasztan, jarzębina, grzyb, słonecznik, wiewiórka, itp.) i zapisz na odwrocie tytuł książki przeczytanej podczas wakacji oraz jej autora. Podpisaną pracę (imię, nazwisko, klasa) przynieś do biblioteki szkolnej do 27. września. Wymiary pracy: max. 10x10 cm, technika dowolna. Podpowiedzcie co czytać, gdy za oknem pojawi się deszcz, wiatr, szaruga… Czekamy na wasze pomysły czytelnicze.